Podepiš výzvu politikům a supermarketům!

Z přírody si bereme více, než je schopna obnovovat. Žijeme na dluh, který jednou budeme muset zaplatit nejen my, ale i naše děti. Každoročně z naší planety navždy zmizí tisíce živočišných druhů a stav přírody se zhoršuje nejrychleji v historii lidstva. Bez přírody nebudeme mít potravu, vodu, energii ani důležité léky. Ale nemusí to tak být! Jsme spotřebitelé, občané a voliči a společně máme obrovskou sílu. Ty i já, každý z nás může změnit své chování - míň plýtvat, míň nakupovat, míň vyhazovat. Pojď do toho s námi a pomoz nám přesvědčit politiky, korporace i veřejnost, že naše planeta už více neunese a že všichni „máme na míň“!

Celé znění výzvy

Celé znění výzvy

Z přírody si bereme více, než je schopna produkovat a obnovovat. Žijeme na dluh, který za nás zaplatí naše děti. Podle OSN hrozí vyhynutí milionů druhů živočichů a rostlin. Stav přírody, bez které bychom neměli potravu, vodu, energii ani důležité léky, se zhoršuje nejrychlejším tempem v historii lidstva. Obnovit poškozené ekosystémy může jen důkladná proměna zemědělsko-potravinářského průmyslu a zásadní změny ve způsobu výroby a spotřeby. Zamezení destruktivním dopadům změn klimatu se neobejde bez okamžitého omezení produkce skleníkových plynů.

Výzva supermarketům

Každý má možnost změnit své chování a přispět k tomu, abychom přírodu zachránili. Míra odpovědnosti za stávající stav a možnosti jeho nápravy nejsou u všech stejné. Jsme přesvědčeni, že právě vy – velcí prodejci – máte nejen odpovědnost, ale i sílu a možnosti věci změnit k lepšímu.

Omezte množství jednorázových plastových a jiných obalů
Vytvořte po vzoru britských prodejců plastový pakt a podpořte zálohový systém na nápojové obaly. Přinášejte nová řešení, která omezí množství obalu a umožní jejich znovupoužívání.

Chraňte naši přírodu, vodu a půdu
Využijte svou sílu při jednání s dodavateli, a žádejte po nich, aby šetrně hospodařili s půdou. Rozšiřte a podpořte sortiment bio a lokálních výrobků.

Zastavte kácení pralesů a drancování oceánů
Nepodílejte se na ničení cenných globálních ekosystémů – nenabízejte maso krmené sójou vypěstovanou v Amazonii, ryby z přelovených populací ulovené destruktivní metodou nebo palmový olej z plantáží vzniklých na úkor pralesa.

Chraňte klima
Jděte příkladem, buďte uhlíkově neutrální. Vyrábějte vlastní čistou elektřinu, ozeleňte své budovy a parkoviště, využijte svoji sílu a podobně jako mnohé zahraniční firmy tlačte na naši vládu, aby podpořila plán na uhlíkově neutrální EU do roku 2050.

Zatočte s nadspotřebou
Prodlužte záruku na spotřební zboží na pět let. Naučte své zákazníky zboží opravovat a znovu používat.

Výzva politikům

Cesta k udržitelné spotřebě není možná bez odpovídajících politických a legislativních změn. Vyzýváme pro to zároveň i vládu České republiky i další politiky, aby vytvořili takové legislativní prostředí, které podporuje ty, kteří se snaží hospodařit, vyrábět i prodávat udržitelným způsobem. Chovat se šetrně k přírodě, méně znečišťovat, používat šetrné či recyklované materiály, produkovat méně odpadu, to vše se musí vyplácet.

Požadujeme, aby vláda prosazovala prevenci vzniku odpadů a podporovali taková opatření, jako například zálohový systém pro plastové a hliníkové nápojové obaly, které zvýší jejich recyklaci a sníží zamoření přírody plasty a dalším odpadem.

Zároveň chceme, aby se zasadila o zdravé a k přírodě šetrné zemědělství. Z veřejných peněz, ať už českých nebo evropských daňových poplatníků, směřovala podporu jen pro šetrnou produkci potravin, která neohrožuje biodiverzitu, chrání přírodní zdroje a krajinu.

V neposlední řadě chceme, aby Česko začalo bezodkladně snižovat emise skleníkových plynů ve všech oblastech našeho života a přijalo k tomu účinná opatření, například v podobě uhlíkové daně, tak, abychom byli do roku 2050 uhlíkově neutrální a pomohli předejít ještě drastičtějším dopadům změny klimatu.

Na oplátku i my, níže podepsaní, se zavazujeme, že snížíme naši ekologickou a uhlíkovou stopu a přispějeme k tomu, aby nejen Česko, ale celá naše planeta nežila na dluh.

Děkujeme za tvůj hlas!

Děkujeme, že Ti naše společná budoucnost není lhostejná.
Je to skvělý první krok!


Pojď si vytvořit účet.

Tento projekt je jiný, a protože víme, že k dosažení změny je třeba se spojit, mít dobré nástroje a tipy, jak na to, připravili jsme pro Tebe “akční centrum”. Získáš rady a tipy, jak začít u sebe a ve svém okolí. Budeme spolu tlačit na politiky, firmy a korporace, šířit osvětu a pomáhat dobré věci. Jde hlavně o Tebe, buď u toho a neboj, nebude to nuda! Pojď si vytvořit účet, bude to raz dva!

Skvěle! Tvůj účet už je skoro hotový.

S účtem se budeš moci pustit do spousty zajímavých aktivit, získat užitečné tipy o tom, jak žít šetrněji a jak tlačit na těch správných místech. Skoč teď hned do mailu, klikni na odkaz a aktivuj si účet, ať to máš z krku.


Díky moc za další krok a za to, že v tom jedeš s námi!

Už jen pár kliknutí a můžeš se pustit do prvních aktivit. Užij si to!


Dej štědrosti zelenou…

Máme velké ambice a stojíme proti mocným protivníkům, takže je jasné, že bez peněz to půjde jen těžko. Celý projekt platíme z darů od lidí, kterým záleží na přírodě. Nepřijímáme žádné peníze od firem, vlád nebo politických stran. Nezáleží na tom, jak moc přispěješ, ale že chceš pomoci.

A je to!

Teď jsme na konci a vlastně na začátku. Díky moc za prvních pár minut Tvého času. Teď už je čas na první aktivitu!

  1. Podpis výzvy
  2. Vytvoření účtu
  3. Darování
  4. Hotovo

Dej svůj hlas přírodě!

Již 93310 lidí podepsalo výzvu supermarketům a politikům.

Vyplněním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Už jsem podesal/a

Vytvořit si účet pomocí…

Google Facebook

…nebo přes e-mail.

Ověření e-mailu

Přejdi do svého mailu a klikni na odkaz, který jsme ti poslali.

Podpoř “Máš na míň”

Chci přispět částkou…

190 Kč 230 Kč 300 Kč Vlastní

Nechci darovat

Pusť se do plnění úkolů a dokaž si, že máš na míň!


Začít plnit úkoly